Українська мова (5 клас) Підсумки

Українська мова 6 клас (28.12.) Підсумки

Українська мова 7 кл.(29.12.)

Українська література 7 кл. (29.12.)

6 кл. укр.мова 18.01.2021

 Урок мовленнєвого розвитку. 

Особливості будови опису природи. Сполучення в одному тексті різних типів мовлення (розповіді й опису)


Ознайомлення з теорією

Пейзаж – жанр в мистецтві, в якому об’єктом зображення є природа.


Чарівна природа завжди надихала людей на відтворення її краси. Поети складали вірші, композитори писали музику, художники передавали свої почуття в картинах. Ці витвори дають людині не лише естетичну насолоду.

Пейзаж має досить солідний вік. Він виник у середньовічному Китаї у 6-му столітті нашої ери. Китайські художники зображали добре відомі своєю красою краєвиди. Пейзаж, як самостійний жанр в образотворчому мистецтві, виник наприкінці 16 – на початку 17 століття, коли людина гостро відчула свою єдність з природою.

  1. Розвиток пейзажного живопису в Україні пов'язаний з роботами

Т. Г. Шевченка (серія «Мальовнича Україна»). Розквіт цього жанру

припадає на кінець 19 ст.


Опис природи складається із сукупності описів окремих предметів (неба, хмар, повітря, землі, трави, дерев та ін..)

Відомим в описі природи є назви цих предметів або їх частин. Новим є ознаки предметів.

Наприклад, Небо синє, без жодної хмаринки. Повітря свіже й прохолодне.


Так складають власне описові речення. Проте такі речення зазвичай поєднуються з реченнями розповідного характеру з елементами опису природи. Н-д: На землю наліг туман (який?) густий, сивий.

Об’єднуючись в одному тексті, такі речення якнайкраще відтворюють красу природи:


Дослідницьке завдання  (письмово)

 

Прочитайте, спишіть. У кожному з речень визначте «відоме» і літерою В позначте відповідне слово. Впишіть у рядки вибрані з довідки та поставлені в потрібній формі слова, що є «новими». Уписане слово позначте літерою Н.


М.Рильський писав:

«Нарешті випав сніг – ______ і______. Вечір. Тишина… Така ______, ______ тишина, яка буває тільки _________ вечорами. ________ тиша. Світ ніби який ________, такий, якого ніколи не буває весною, літом, восени.»


Довідка

Повний, м’який, сліпучо – білий, спокійний, зимовий, містичний, зачарований


( слова з довідки стоять у Н.в., ч.р., тому, що початкова форма прикметника - Н.в., ч.р)


Дослідницько-пошукова робота

Прочитайте текст. Зверніть увагу на особливості опису природи. Визначте стиль і тип мовлення тексту. (письмово)

Зима-чарівниця

Настає зима, і світ навколо змінюється. Морозним подихом вона зачаровує природу. Усе навколо завмирає. Голі дерева мерзнуть на холодному вітру. Тоді зима-чарівниця дарує чудові білі одежі з снігового хутра, в яких їм тепло та затишно чекати на тепло. Вона також встелює промерзлу землю пухнастою білою сніговою ковдрою, що блищить діамантами у променях яскравого сонця. Річки, озера та моря зима сковує товстою льодовою кригою, щоб вони змогли відпочити до весни. І поки природа спить, зима співає їй колискові протяжними голосами завірюхи.

Особливо казковий ліс взимку. Все навкруги біле, вкрите пухнастим м'яким снігом. На гілках дерев, особливо на широких лапах ялинок, лежать купи снігу, схожі на шапки. Всі гілки схилилися під вагою снігу. Коли сніг падає з дерева, гілка розпрямляється. Ось вже рожевіє сніг на капелюшках ялинок, а білі берізки самі стають золотаво-рожевими. Спочатку блакитні, а потім сині і фіолетові тіні лягають на сніг між дерев. Небо червоніє на заході, а зі сходу іде темрява, навіть тоненький серпок місяця вже можна побачити. 

Пам’ятає зима й про людей. Їм вона дарує прекрасні візерунки на вікнах, щоб милувалися її майстерністю. Вона оберігає поля та сади, ховаючи їх під снігом від промерзання. Навесні той сніг розтане та напоїть землю для того, щоб вона щедро родила наступного літа. Зима прикрашає міста й села, посипаючи їх снігом, чіпляючи бурульки під стріхи будинків.

Зима зачаровує своєю красою. Коли вночі спостерігаєш, як великі сніжинки дружно падають з неба та кружляють у світі ліхтарів, душа співає від радості. Коли бачиш парки та ліси, засипані білим снігом, коли можеш пішки прогулятися по поверхні ріки, розумієш, що таке здатна зробити лише справжня чарівниця (За І. Цюпою, 261 сл.).

1.    -  Які художні засоби використав автор, описуючи красу зимової природи? Навести приклади цитатами з тексту. (письмово). 

                 

Практичне завдання  (письмово)

Подумайте й доберіть епітети до слів

Зима ...... білосніжна

Сніг ......

Небо ...........

Дерева .....


Продовжте  речення  у  вигляді  порівнянь

Дерева  стоять,  мов  ….

Вода  в озері , мов … 

Повітря.....

Небо....


Доберіть дієслова – присудки, вжиті у прямому і переносному значенні:

Сніг....  іскриться

Вітер ... шепоче

Мороз .....

Сніжинка .....




Коментарі