Українська мова (5 клас) Підсумки

Українська мова 6 клас (28.12.) Підсумки

Українська мова 7 кл.(29.12.)

Українська література 7 кл. (29.12.)

6 клас 20.04.2021

Тема: 
Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Розряди займенників за значенням


Перегляньте відеоурок 

перейти за покликанням Займенник як самостійна частина мови. Розряди займенників.

У підручнику опрацювати параграф 59, виписати основне про займенник.


1.  



            Гра "Відгадай займенник"

       Дайте відповіді із займенниками на запитання: 

«  Хто хоче на море?», «Хто навчається в цьому класі?», «Хто сьогодні запізнився?» 

            Я, ми, він - особові

У першій хатинці живуть займенники, які вказують на особу, тому вони так і називаються – особові. До них належать: я, ти, ми, ви, він, вона, воно, вони.

2.     Запишіть та продовжить речення про вашу майбутню професію: 

             «У майбутньому я бачу себе…» - зворотний

Цей займенник незмінюваний, не має форми Н.в., роду та числа, а лише вказує на особу, яка виконує дію. Він називається – зворотнім та проживає лише один у другій хатинці.

3.        (Хто ти?) (Що ти сьогодні робив?),   ( Який вітер торкався твого обличчя?)-       питальні

Такі займенники завжди щось питають та вживаються у питальних реченнях, тому їх так і назвали – питальні. До них належать: хто? що? який? чий? котрий? скільки? Питальні займенники мешкають у третій хатинці.

4.     (Так, я знаю хто вона),  (Так, я знаю, що він сьогодні читав),  (Так. Я знаю, який сьогодні день) - відносні.

Так як ці займенники відносяться до іменних частин мови, до яких ставиться запитання, вони називаються відносними. Відносні — ті самі, що й питальні, але вживаються в розповідних та окличних реченнях. До них належать: хто, що, який, чий, котрий, скільки. Відносні займенники живуть у четвертому будиночку.

5.      (Хтось),  ( Щось) - неозначені

Такі займенники вказують на невідому, невизначену особу, предмет, ознаку або кількість, і тому називаються неозначеними. До них належать: хтось, хто-небудь, будь-хто, дехто, абихто, щось, скільки-небудь і т.д. Неозначені займенники ховаються за п’ятим віконечком.

6.      ( Ніхто),  (  Ніщо) - заперечні

Такі займенники завжди щось заперечують, відгадайте, як їх звуть? (Заперечні). До них належать: ніхто, ніщо, ніякий, нічий, ніскільки і т.д. Заперечні займенники живуть у шостій хатинці.

7.    (Мій, твій, наш) - присвійні

Такі займенники завжди вказують на приналежність предмета певній особі, тому називаються присвійними. До них належать: мій, твій, наш, ваш, їхні, свій, його, її. Присвійні займенники знаходяться у сьомій хатинці.

8.      (Цей, той), (стільки) - вказівні

Такі займенники вказують на предмет, ознаку або кількість предметів, а тому називаються  вказівними. До них належать: той, цей, такий, стільки. Вказівні займенники оселилися у восьмому будиночку.

9.      ( всі, весь клас) - означальні

Такі займенники вказують на узагальнену ознаку і використовуються як означення, тому їхня назва – означальні. До них належать: весь, всякий, кожний, сам, самий, інший. Означальні займенники сховалися за дев’ятим віконечком.


Практичне завдання (письмово)
Спишіть. Укажіть у реченнях займенники, поставте до них питання. На що вказують займенники? Визначте їх рід, число, відмінок.
Ти усміхаєшся, мулате, прибульцям хтозна-відкіля. (М. Рильський) Є щось святе в словах «мій рідний край». (Л. Забашта) У неділю на вигоні дівчата гуляли, жартували з парубками, деякі співали… (Т. Шевченко) Це все було в якійсь країні, але не знаю я, в якій. (М. Рильський) Казна за що усі люди дорікають мені всюди. (В. Симоненко) Це весна, що на землі бувала хтозна-скільки років і століть. (М. Рильський)
Фразеологічний тренінґ (письмово)
Розкрийте значення фразеологізмів.
Сам не свій; сам не при собі; дзвонити в усі дзвони; узяти у свої руки; хоч ти йому що; не з нашої парафії.
Вибірковий диктант
Запишіть займенники, назвіть, до якого розряду за значеннями належить кожен із них.
Я з тої дивної країни, що має бозна-скільки літ, країни сонця — України, яка дивує й досі світ. (О. Довгий) Дехто в метушні і не помітив, що не та пора і ми не ті. (Б. Олійник) Усяк до чого-небудь вдався. (Л. Глібов) Дід Карпенко ходить щонеділі у степу шукати бозна й що. (Л. Костенко)

Коментарі