Українська мова (5 клас) Підсумки

Українська мова 6 клас (28.12.) Підсумки

Українська мова 7 кл.(29.12.)

Українська література 7 кл. (29.12.)

7 клас укр.мова 12.01.2021

 Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

        Дієприслівник — це особлива незмінювана форма дієслова, що означає додаткову дію або стан, відповідає на питання що роблячи? що зробивши? і пояснює основне                   дієслово. Левко підійшов до своїх молодих колег, посміхаючись і трохи                            похитуючись на куцих ногах. (В. Підмогильний) — основну дію виражено особовою формою дієслова підійшов, а додаткові дії — незмінними формами посміхаючись і похитуючись. Дієприслівники посміхаючись і похитуючись пояснюють основне дієслово:

Дія, названа основним дієсловом і пояснена дієприслівником, виконується однією особою: читаючи, виписує; слухаючи, запам’ятовує.



Синтаксичний практикум.  (письмово)

Прочитайте речення. Заповніть таблицю за зразком.

Зразок: 1) Чайка скиглить, літаючи... (Т. Шевченко)

№ речення

Підмет

Присудок

Додаткова дія

1

Чайка

скиглить

літаючи

 

        2) Усе зраділо, стрічаючи день. 3) Гуси летіли високо в небі, посилаючи землі своє           ґелґотання. 4) Хитаючись під поривами вітру, сосна міцно трималася покрученим         корінням за кам’янистий берег. 5) Виглянуло сонечко, виплутавшись із туману, який сів густою пеленою на землю. 6) Серед листя виднілися грона винограду, який достигав, убираючи силу теплого сонця.


Вибірковий диктант. (письмово)

З поданих форм дієслова запишіть дієприслівники, визначте вид кожного.

Розмовляючи, підбадьорений, одягнуто, схиляючись, натомлено, збираючись, бажаючи, відірвати, відірваний, відірвавшись, молодіти, молодіючий, молодіючи, умивати, умито, умивши, умившись, розказати, розказано, розказуючи.

  

Творче конструювання.  (письмово)

Утворіть від поданих у дужках дієслів дієприслівники й запишіть їх. Визначте вид та час утворених дієприслівників. Поясніть прислів’я.

Не спечеш калачі, (лежати) на печі. Учись, на інших (дивитись). Добре (попрацювати), краще відпочиватимеш. (Знати) ремесло, старцювати не будеш. (Згуртуватись), хоч наспіваємось. Не цурайся коня, й трактора (придбати). (Нюхати), не наситишся. Краще скласти руки, ніж працювати, (опустити) рукава. (Нар. творч.)

Коментарі