Українська мова (5 клас) Підсумки

Українська мова 6 клас (28.12.) Підсумки

Українська мова 7 кл.(29.12.)

Українська література 7 кл. (29.12.)

9 кл. укр. мова 15.01.2021

 Складнопідрядне речення з кількома підрядними частинами.

Розділові знаки у складнопідрядному реченні з кількома підрядними частинами

Вправа «Так» чи «ні»

1). Складнопідрядним називається речення, до складу якого входить два або більше простих, рівноправних між собою, з’єднаних сполучниками сурядності. 

2). У складнопідрядному та складносурядному реченнях різні засоби зв’язку. 

3). До сполучного слова можна поставити запитання, а до сполучника – ні. 

4). Розрізняють з’ясувальні, питальні та означальні види підрядних частин у складнопідрядному реченні. 

5). У складнопідрядному реченні може бути одна або кілька підрядних частин. 

6). Виділяють послідовну, однорідну та неоднорідну підрядності. 

7). Розділові знаки у складнопідрядному реченні  з однорідною підрядністю ставляться за таким же принципом, як і при однорідних членах речення. 

8). Речення Я мрію так життя прожити, щоб кров і піт віддать землі своїй, щоб у плодах мої хилились віти, щоб розроставсь в глибинах корінь мій є складнопідрядним з послідовною підрядністю. 

9). Це речення складається з однієї головної та трьох підрядних з’ясувальних частин.

10.) У реченнях з послідовною підрядністю від кожної попередньої частини ставимо питання до кожної наступної. 

11). У складнопідрядному реченні можуть  вживатися такі розділові знаки: кома, двокрапка та тире. 

12). У складнопідрядних реченнях можуть поєднуватися різні види підрядності. 

Графічний диктант. 

Завдання: прочитати  речення та записати схеми до них.

1.     Я мрію так життя прожити, щоб кров і піт віддать землі своїй, щоб у плодах мої  хилились віти, щоб розроставсь в глибинах корінь мій.

[  ], (щоб ...), (щоб...), (щоб...). (підрядний обставинний, способу дії)

Д/З

2.     І здавалося мені, що це сам Шевченко промовляє крізь віки, щоб підтримати  рідний  народ  у скрутну для нього годину.

3.     Наступили ті осінні тихі та смутні дні, коли сонце світить і не гріє, коли спадає з дерева останнє пожовкле листя.

 4. Коли пісні мойого краю пливуть у різних голосах, мені здається, що збираю цілющі трави я в лугах.


Ознайомлення з теорією


Пошуково-дослідницьке завдання

Психологи стверджують, що вибір солодощів може розповісти про характер людини.

1. Бісквітно- кремовий тортик залюбки з’їли б товариські люди, котрі сприймають життя як гру, котрим подобається жартувати і дивитися на світ крізь  «рожеві окуляри». [ ], ( ), ( ). (однорідна підрядність)

2. Безе печуть для тих, чиї почуття, які заховані під маскою, знаходяться під контролем.   [  ], (чиї....( які...) ...). (неоднорідна підрядність)

3. Пісочний торт подобається людям, яких цікавить усе нове й нерозгадане, і які люблять порядок. [ ], (яких...), (які...). (однорідна підрядність)

Д/З

4. Якщо ваша близька людина належить до тих людей, які купують пташине молоко, підбадьорте її і навчіть не помічати маленьких похибок, тому що ідеальних людей немає.

5. Шоколадні тортики для творчих людей, жвавих та легковажних, які легко йдуть на контакт, які хочуть створювати щось нове.

6. Фруктовий торт обожнюють люди, котрі вміють дарувати тепло, яке створює затишок.



Розділові знаки у складнопідрядному реченні з кількома підрядними (опрацювати)

Між однорідними підрядними частинами, не з’єднаними сполучниками сурядності, кома ставиться: Вони любили цей каштан, коли він тільки починав оживати після зими, коли засвічував блідорожеві свічки, коли виблискував проти скупого осіннього сонця золотом (З журналу)

Між однорідними підрядними частинами, з’єднаними одиничними єднальними чи розділовими сполучниками сурядності, кома не ставиться: Дерева можна обрі-

зувати, коли ще сплять соки або коли вже виросте листя (З журналу)

Між підрядними частинами складнопідрядного речення, не з’єднаними між собою сполучником сурядності, може ставитися крапка з комою: Люблю кмітить, як на постатях лягає жень кожного женця під серпами, неначе стерня застеляється жовтими хустками; як під косами лягають обважнілі од зерна колоски; як покоси вкривають рядочками жовту стерню (І. Нечуй-Левицький)

При збігові двох підрядних сполучників перед другим із них кома не ставиться тоді, коли в наступній підрядній частині наявні співвідносні слова то, так: Голова видалась неймовірно важкою бо коли захотів озирнутися то йому було несила повернути її (М. Рибак)




Робота з деформованим висловлюванням

 Відновити текст, уставивши потрібні за змістом сполучні слова чи сполучники підрядності з довідки. Визначити стиль і тип мовлення. Дібрати заголовок. Визначити підмет і присудок. Після кожного речення визначити тип підрядного(означальне, з'ясувальне, обставинне).

...танули сніги і зі стріх капала вода, ... можна було на повні груди вдихнули цілющого повітря, напоєного всіма пахощами степу, молодого чумака нестримно, непереборно вабила мандрівника. Подумати лишень: ось він уперше вирушить з валкою дикими степами у Крим по сіль! Так водилося віками. З діда-прадіда переймали глибоке зацікавлення до соляного промислу, переймали пісні, легенди, відомості про краї, ... пролягали чумацькі шляхи, пригоди на них, переймали навики, уміння й конкретну спадщину, ... називалась одним словом — чумачка. ... весна була ранньою, а Великдень припадав на пізнішу пору, вибиралися з села до свят, ... через місяць-півтора, або через цілих три повернутися з соляного промислу на тихі води, на ясні зорі (За Б. Леськів).

Довідка: якими; якщо; коли, коли; що; щоб.


Коментарі