Українська мова (5 клас) Підсумки

Українська мова 6 клас (28.12.) Підсумки

Українська мова 7 кл.(29.12.)

Українська література 7 кл. (29.12.)

6 клас укр. мова 05.04. -06.04.2021

Тема: Буква ь на кінці числівників і перед закінченням у непрямих відмінках.


Відмінювання числівників

1.Опрацюйте теорію (в підручнику параграф 54)
2.Виконання вправи з підручника (Спишіть, замінюючи цифри словами)



Буква Ь у кінці числівників
1. Опрацювання теорії ( коротко законспектувати в зошит)
М’який знак у числівниках пишеться:
1)         у кінці слова в числівниках п’ять, шість, від дев’яти до дванадцяти та в числівнику тридцять;
2)         перед закінченнями в непрямих відмінках числівників три, чотири, п’ять, шість, від дев’яти до двадцяти, від п’ятдесяти до вісімдесяти: трьома, дев’ятьох, шістдесятьома, але чотирма.

М’який знак не пишеться після першої частини числівників шістнадцять, шістдесят, шістсот.
2.Диктант-переклад. (письмово)
Четыре, пять, шестью, семь, тринадцатью, семнадцать, семьсот, восемнадцать, пятьсот, одиннадцать, четыреста, мил-лион, миллиард.
3.Тренувальная вправа. (письмово)
Завдання: записати числа словами, скласти з чотирма числівниками речення. Пояснити орфограму — м’який знак у числівниках 5, 6, 9, 11, 13, 20, 60, 80, 700, 900.
Роздільне написання складених числівників
Цікавинка
(прочитайте - збагатіться новими знаннями)
Цікавою є історія виникнення назв деяких чисел. Учені вважають, що числівник п’ять походить від іменника п’ясть (рука), тобто трактується як п’ять пальців п’ясті.
Чи не найбільшою популярністю користується у людей число сім: сім днів тижня, сім чудес світу, у казках — сім господинь, семеро козенят, сім сестер. У чому ж причина? Виявляється, що число сім відповідає обсягу короткотривалої пам'яті людини, тобто це та кількість предметів, ознак, яку ми спроможні запам'ятати відразу і на більш-менш тривалий час.
У Вавилоні довершеним вважалось число дванадцять,а наступне — тринадцять — вважалося нещасливим, «чортова дюжина», тобто таке, що нічого доброго не віщує. У 1930 році в Англії декілька тисяч жителів Лондона підписали петицію, у якій висловили прохання до уряду зняти з будинків тринадцяті номери.
Числівник сорок спочатку був іменником, який мав значення «мішок». Це й справді був мішок, у який поміщалося рівно 40 шкірок соболів чи білок, бо саме стільки їх ішло на пошиття однієї шуби. Зшитий і запечатаний сорок із зазначеною кількістю шкірок за часів Київської Русі служив грошовою одиницею.
Всі складені числівники утворились із давніших складних. Наприклад, числівники від одинадцяти до дев'ятнадцяти включно утворились від трьох окремих слів: числівника, що означає кількість одиниць, прийменника на і числівника десятьПерші цифри з'явились приблизно тоді ж, коли і перші букви. Слов'яни довгий час числа на письмі позначали буквами кириличного алфавіту.
Римляни запозичили цифри у своїх попередників — етрусків. Від римлян цифри перейшли до інших народів Європи і використовувались ними, аж поки на зміну їм не прийшли арабські цифри. Але римські цифри не зникли зовсім. І тепер часто ставлять їх на циферблатах годинників, позначають століття, порядкові номери фестивалів, спортивних ігор.

1.«Творчий диктант»  (вписати у фразеологізми потрібні числівники, усно скласти з ними речення ) Н-д: До трьох півнів.
…(  ) пятниць на тиждень. До …(  )півнів. Як своїх… (   ) пальців.
… (  ) оком  глянути. Здерти…(  ) шкур  Як …(  ) краплі води….. …(   ) чоботи – пара.
2.Практичне завдання
(Прочитати текст. Виписати з нього числівники (буквами) в тому відмінку, в якому вони вжиті в тексті)
Всеволода Зіновійович Нестайка -найпопулярніший український письменник, класик сучасної української дитячої літератури, на книгах якого виросло кілька поколінь читачів народився 30 січня 1930 року. За 55 років літературної діяльності письменник видав близько сорока книг, розповідей, казок, повістей і п’єс.
За сімейною легендою, мама народила Всеволода в перерві між читанням Ремарка. Вона розповідала: «Акушер, старий єврей, сказав: «Мадам! У вас, здається, народився письменник!».
У 1933 році, рятуючись від голодомору, мама з сином переїхала до Києва. Рідною мовою в сім’ї була російська. Однак мати віддала Всеволода вчитися в українську школу, «щоб знав мову свого батька».
 Книгами Нестайко захоплювався ще з перших класів. Письменник пам’ятав перший художній твір, над яким він пролив свої дитячі сльози. Це була розповідь А.П. Чехова «Ванька Жуков», який йому, 4-річному, прочитала мати. Любов до творчості Антона Павловича, як зазначає сам письменник, вірність його ідеалам людяності, порядності і відповідальності збереглися у нього на все життя. Навіть перший гонорар він витратив на бюст Чехова.
Перше оповідання Нестайко написав в 8-річному віці. У ньому йшлося про відважного мисливця, який полював на бенгальського тигра в Африці.
Першу казку письменника «В Країні Сонячних Зайчиків» видали у 1959 р. Книга відразу ж стала дуже популярною і була переведена на кілька мов світу.
За книгами Всеволода Нестайка знімалися фільми, що завоювали міжнародні нагороди. Письменник – лауреат численних літературних премій. А в 1979 р. трилогія «Тореадори з Васюківки» Міжнародною Радою з дитячої та юнацької літератури була внесена до Особливого почесного списку ім. Андерсена як один із найвидатніших творів світової літератури для дітей.

Коментарі